niedziela, 12 października 2014

Stary człowiek i morze

Dzisiaj mam dla was recenzję opowiadania Ernesta Hemingwaya pt. „Stary człowiek i morze”. Jest to lektura w 2 gimnazjum i jest to główny powód, dlaczego je przeczytałam. 
Opowiada ono o starym rybaku Santiago i jego trzydniowych zmaganiach z rybą. Niewydajne się to zbyt ciekawe i dla znacznej części mojej klasy takie niebyło. Podczas omawiana tej lektury pojawiało się mnóstwo komentarzy odnośnie tego, że książka jest nudna, nie zasługuje na Nobla itp., itd. Mnie osobiście się spodobała i przeczytałam ją naprawdę szybko.
Nie należy rozumieć jej w sensie dosłownym, lecz czytać między wierszami. Ukryte znaczenie tego na pozór nudnego opowiadania jest takie, że każdy z nas ma swoje miejsce na świecie; nienależny się poddawać, mimo że sytuacja, w której się znajdujemy wydaje się beznadziejna i bez wyjścia, i że jeśli bardzo czegoś chcemy możemy to osiągnąć.
To by było wszystko, jeśli chodzi o tę książkę. Napiszcie, co o niej sądzicie.

Pozdrawiam :*

2 komentarze:

 1. Ów lekturę czytałam ( i tu Cię zaskoczę) w 3 klasie gimnazjum. Przeczytałam ją dwukrotnie. Pierwsze szybko w drodze do szkoły, żeby nie dostać ndst i wtedy wydała mi się ona bardzo, bardzo nudna... Dopiero po kilku tygodniach przeczytałam książeczkę jeszcze raz, wtedy uświadomiła mi, czym tak naprawdę powinnien się kierować w życiu człowiek oraz, że powinno się robić to co się kocha nawet gdy inni zwątpili w Twoje możliwości!
  Uważam, że książka jest bardzo ważną pozycją w kanonie lektur szkolnych, a uczniowie nie przepadają za nią, chyba głownie, dlatego, że nauczyciel nie poteafił jej dobrze wytłumaczyć, albo kazał pisać mega długie wypracowania o starym rybaku. Na szczęście ja poznałam tę lekturę znakomicie i wspaminam ją bardzo dobrze, a wydaję mi się, że to wszystko jest zasługą mojego wspaniałego polonisty!
  serdecznie pozdrawiam, zwariowana książkoholiczka

  OdpowiedzUsuń
 2. Też to czytalam w 3 klasie :) udało mi się w jeden dzień, była ok tylko denerwowały mnie opisy tej ryby :c

  Zapraszam na mój blog ♥KLIK♥
  Ciekawy blog, na pewno tu wrócę. Może obserwujemy?

  OdpowiedzUsuń