poniedziałek, 23 lutego 2015

"Trzy metry nad niebem"- Federico Moccia

"-Jestem szczęśliwa. Nigdy w całym swoim życiu nie czułam się tak dobrze. A ty?
-Ja?- Przytula ją do siebie.- Ja czuję się znakomicie.
-Tak, że mógłbyś palcem dotknąć nieba?
-Nie, nie tak.
-Jak to, nie tak?
-O wiele wyżej. Co najmniej trzy metry nad niebem."

Luty nie jest dla mnie najlepszym czytelniczym okresem... Dzisiaj recenzja młodzieżowego romansidła (często określanego, nielubianym przeze mnie, mianem "dramatu"), autora, którego uwielbiam, a i tym razem mnie nie zawiódł. "Trzy metry nad niebem" Federica Mocci.

Babi jest typową dziewczyną z dobrego domu: grzeczna, poukładana, nigdy nie używa brzydkich słów, jest prymuską w szkole, przygotowuje się do matury. Pewnego dnia poznaje Stepa, agresywnego chuligana, którego życie składa się z wyścigów motocyklowych i ulicznych bijatyk. Mimo skrajnie różnych charakterów zakochują się w sobie, co nie podoba się matce dziewczyny. Babi, pod wpływem Stepa, otwiera się na świat, staje się odważniejsza i pewniejsza siebie; on, pod wpływem Babi, znacznie łagodnieje.

Pierwsze 30 stron książki było dla mnie bardzo nużące. Oglądałam wcześniej film, który bardzo mi się spodobał i przez to miałam spore wymagania wobec książki, która po przebrnięciu przez wstęp zdecydowanie je zaspokoiła. 
Moccia, jak każdy autor książek młodzieżowych, pisze w sposób lekki i przyjemny, bardzo dostępny dla młodego czytelnika. W swoich powieściach przedstawia młodzież taką, jaką jest, nie stroniąc przy tym od wulgaryzmów, co bardzo w nim cenię. 
Zawsze podchodzę bardzo emocjonalnie do książek, dlatego też czytając "Trzy metry nad niebem" śmiałam się i płakałam, przeżywałam wszystko to, co bohaterowie w danym momencie.
Jeśli chodzi o postacie same w sobie to w tej lekturze są zarówno takie, które darzę ogromną sympatią: Step (zawsze), Daniela, Pallina (nie tylko dlatego że jest moją imienniczką), Pollo czy (wbrew temu co dzieje się pod koniec książki) Babi; jak i takie, które nieprzypadły mi do gustu jak np. Siciliano, Chicco, Maddalena i pani Giacci.
Jeszcze kilka słów o wydaniu. Czytałam tę książkę w wersji kieszonkowej i muszę przyznać że jest naprawdę świetna. Czcionka jest czytelna, litery nie plączą się przed oczami. Wydawnictwo się postarało. Okładka może i najpiękniejsza nie jest, ale ten, kto oceniałby w tym przypadku książkę po okładce wiele by stracił.
Podsumowując: Nie jest to zbyt ambitna lektura, ale za to świetna kiedy chce się poczytać coś lekkiego, przy czym nie trzeba dużo myśleć. Ja zdecydowanie polecam.

Ocena:
9/10

Książka bierze udział w wyzwaniu "Reading Challenge 2015" KLIK w kategorii "Książka, która stała się filmem"

9 komentarzy:

 1. Mam chęć przeczytać a później także obejrzeć film dla porównania :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja oglądałam film :)
  http://agataweranika.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam i oglądałam. I wyjątkowo film jakoś bardziej do mnie przemówił. I się poryczałam... :c
  Zapraszam do siebie,
  http://worldofbookss.blog.pl/

  OdpowiedzUsuń
 4. Chciałam kupić sobie tą książkę. ;)
  Może wpadniesz do mnie?Nie wiem czy interesują cię takie tematyki bloga,ale było by mi bardzo miło gdybyś wpadła.;)
  http://kamilaa-kamaa.blogspot.com/
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytałam tej książki do tej pory, a może powinnam, zwłaszcza, że film oglądałam kiedyś ze znajomymi i spodobał mi się. Może z książką byłoby podobnie albo - ba! nawet lepiej. W końcu książka to nie film, to coś bardziej obszernego ;)
  Pozdrawiam,
  A.

  http://still-changeable.blogspot.com - będzie mi miło, jeśli zajrzysz. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak dal mnie to jest książka dla nastolatek. Nie była zła, jednak czegoś mi w niej zabrakło. Styl pana Mocci doprowadzał mnie do szału, co bardzo uprzykrzyło mi odbiór całej historii.

  OdpowiedzUsuń
 7. Oglądałam film, a nie czytałam książki, bo nie wiedziałam, że takowa jest, choć podobno powieść jest gorsza od ekranizacji. Była ona świetna i wzruszająca, więc na razie nie chcę burzyć sobie tego obrazu, choć niewykluczone, że kiedyś po nią sięgnę.
  Zapraszam do mnie: http://chcecosznaczyc.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam tylko "Chwilę szczęścia" tego autora i niestety absolutnie nie przypadła mi do gustu. Nie wiem, czy to kwestia tamtego tekstu, czy po prostu Moccia pisze książki, które do mnie nie trafiają... Może kiedyś jeszcze spróbuję. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Oglądałam film wiele razy,ale nie jestem przekonana czy sięgnąć po książkę. Twoja opinia mnie zachęciła,ale boje się,że będzie mi za bardzo przypominać "After" itp.

  http://czytam-ogladam-recenzuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń